Dobre książki katolickie

12»

Spe Salvi

Ojciec Święty Benedykt XVI

„SPE SALVI facti sumus” – w nadziei już jesteśmy zbawieni (Rz 8, 24), mówi św. Paweł Rzymianom, a także nam. „Odkupienie”, zbawienie, zgodnie z wiarą chrześcijańską, nie jest jedynie zwyczajnym wydarzeniem. Odkupienie zostało nam ofiarowane w tym sensie, że została nam dana nadzieja, nadzieja niezawodna, mocą której możemy stawić czoło naszej teraźniejszości: teraźniejszość, nawet uciążliwą, można przeżywać i akceptować, jeśli ma jakiś cel i jeśli tego celu możemy być pewni, jeśli jest to cel tak wielki, że usprawiedliwia trud drogi.

W tym kontekście rodzi się od razu pytanie: jakiego rodzaju jest ta nadzieja, skoro może uzasadniać stwierdzenie, według którego, poczynając od niej, i tylko dlatego, że ona istnieje, jesteśmy odkupieni? I o jaką chodzi tu pewność?

Encyklikę Spe Salvi możesz również przeczytać na portalu Izajasz.pl.

» zobacz więcej

Kłamstwo iluzji
Paolo Scquizzato
Kłamstwo iluzji
W życiu duchowym człowiek wznosi się ku Bogu w takiej mierze, w jakiej schodzi do piekła własnego wnętrza. Droga prowadząca do Boga musi mieć więc początek w poznaniu samego siebie.

Jak elokwentny Fernando został świętym cudotwórcą
Ewa Skarżyńska
Jak elokwentny Fernando został świętym cudotwórcą
Święty Antoni z Padwy (1195-1231) jest znany na świecie jako potężny cudotwórca i płomienny głosiciel Ewangelii. Dlatego nosi tytuł: Doctor Evangelicus. Mówiono o nim, że jest lampą, która świeci. Zanim to się jednak stało i został nazwany Antonim z Padwy, był małym portugalskim chłopcem, nazywał się Ferdynand Bulonne, a rodzice mówili do niego: Fernando.

Krokodyl dla ukochanej