Nowy biskup pomocniczy dla diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

2012-04-28

Biskup nominat Tadeusz Lityński urodził się 14 czerwca 1962 r. w Kożuchowie. Jego rodzinną parafią jest parafia pw. św. Wawrzyńca w Ługach. Ukończył Technikum Elektroniczne w Zielonej Górze, a następnie w 1982 r. wstąpił do Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1988 r.

Promotorem jego pracy magisterskiej z teologii biblijnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim pt. „Prawda w tradycji Janowej” był o. prof. Hugolin Langkammer w 1991 r. 18 maja 1999 r. na Akademii Teologii Katolickiej obronił pracę magisterską i licencjacką z prawa kanonicznego, napisaną pod kierunkiem ks. prof. Wojciecha Góralskiego pt. „Troska ks. Edmunda Nowickiego jako rządcy Kościoła Gorzowskiego o dyscyplinę duchowieństwa w latach 1945-1951”.

Pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Bartłomieja w Ołoboku (1988-1990) i parafii pw. NMP Królowej Polski w Głogowie (1990-1993). Przez siedem lat pełnił funkcję notariusza Sądu Kościelnego w Gorzowie Wlkp. (1993-2000).

W roku 2000 został mianowany proboszczem parafii pw. Najświętszej Trójcy w Ochli k. Zielonej Góry, a sześć lat później – proboszczem parafii pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wlkp.

Od 2009 roku jest kanonikiem honorowym kapituły katedralnej w Gorzowie Wlkp., od 2011 roku - wikariuszem biskupim, członkiem Rady Kapłańskiej i Rady Konsultorów. W styczniu 2012 r. ks. Lityński został odznaczony godnością kapelana Jego Świątobliwości Benedykta XVI.

28 kwietnia 2012 r. Ojciec Święty Benedykt XVI mianował ks. Tadeusza Lityńskiego, proboszcza parafii Chrystusa Króla w Gorzowie Wielkopolskim, biskupem pomocniczym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Cemeriniano.

Jak nieustępliwa Kinga została świętą księżną
Ewa Skarżyńska
Jak nieustępliwa Kinga została świętą księżną
Święta Kinga  (1234-1292) była córką króla węgierskiego, Beli IV, z dynastii Arpadów i żoną polskiego księcia krakowsko-sandomierskiego, Bolesława. W sposób heroiczny naśladowała cnoty Pana Jezusa i na różne sposoby umacniała wiarę Polaków. Przyczyniła się do odkrycia w Polsce największych na świece złóż soli kamiennej. Zanim to się jednak stało była małą dziewczynką, a rodzice nazywali ją Kunegundą.

Zabawa, nauka, rozwój
Ken Canfield
Zabawa, nauka, rozwój
Być tatą, to coś więcej niż naprawić dziecku zepsutą zabawkę, zarobić pieniądze na utrzymanie rodziny i bywać w domu od czasu do czasu. Być tatą to stać się przyjacielem dziecka i jego przewodnikiem. To wprowadzić dziecko w świat niezwykłej przygody i odkryć przed nim tajemnice, których nie zna mama.

Urzekająca