parafia pw. Ducha Świętego w Zielonej Górzeparafia Ducha Świętego

parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonej GórzeMatki Bożej Częstochowskiej

parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Zielonej GórzeMB Nieustającej Pomocy

parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Zielonej GórzeMiłosierdzia Bożego

parafia pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej GórzeNajświętszego Zbawiciela

parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Zielonej GórzeNiepokalanego Poczęcia NMP

parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej GórzePodwyższenia Krzyża Świętego

parafia pw. św. Stanisława Kostkiśw. Stanisława Kostki

parafia pw. św. Brata Alberta w Zielonej Górześw. Brata Alberta

parafia pw. św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Górześw. Franciszka z Asyżu

parafia pw. św. Jadwigi (konkatedra) w Zielonej Górześw. Jadwigi (konkatedra)

parafia pw. św. Józefa Oblubieńca w Zielonej Górześw. Józefa Oblubieńca

parafia pw. św. Urbana I w Zielonej Górześw. Urbana I

Greckokatolicka parafia pw. Opieki Matki Bożej w Zielonej GórzeOpieki Matki Bożej (greckokatolicka)

Nie przegap żadnych nowości!
Informacje o nowych wydarzeniach prosto na Twój email

Parafia pw. Najświętszego Zbawiciela

Ksiązki religijne

Parafia Najświętszego Zbawiciela Zielona Góra

Ogłoszenia duszpasterskie

2019-05-12 IV Niedziela Wielkanocna

  1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy w Kościele obchody TYGODNIA MODLITW O POWOŁANIA DO SŁUŻBY BOŻEJ W KOŚCIELE.
  2. Nasza parafia przeżywa dzisiaj dzień I Komunii św. Do Stołu Pańskiego przystąpiło 21 dzieci. Nabożeństwo majowe zostanie dzisiaj odprawione o godz. 16:00 i będzie połączone z rozdaniem obrazków I komunijnych.
  3. Biały tydzień potrwa do czwartku. Msze św. dla dzieci I komunijnych będą odprawiane o godz. 17:00. W piątek dzieci zapraszamy na Mszę św. o godz. 15:30.
  4. W poniedziałek 13 maja w rocznicę Objawień Fatimskich zostanie odprawione pierwsze w tym roku nabożeństwo fatimskie. Rozpocznie się ono o godz. 18:00 nabożeństwem majowym, o godz. 18:30 zostanie odprawiona Msza św. a po niej procesja różańcowa. Zapraszamy do wspólnej modlitwy. W zakrystii przyjmujemy intencje na Mszę i nabożeństwo.
  5. Godzina Miłosierdzia w piątek o godz. 15:00.
  6. Zbiórka lektorów i ministrantów w sobotę 18 maja o godz. 10:00 w kościele.
  7. Wspólnota Pustynia w Mieście zaprasza w najbliższą sobotę 18 maja na drugie spotkanie z cyklu „Szkoła modlitwy” prowadzone przez s. Faustynę od Jezusa ze Wspólnoty Błogosławieństw.  Spotkanie rozpocznie się w Kawiarni „Pod Aniołami” przy parafii pw. św. Józefa w Zielonej Górze o godz. 15:00.
  8. Za tydzień w niedzielę parafia św. Urbana I obchodzi uroczystość odpustową. Suma na którą zaprasza Ksiądz Dziekan zostanie odprawiona o godz. 12:30.
  9. Również w przyszłą niedzielę zapraszamy młodzież przygotowującą się do bierzmowania na Mszę o godz. 13:30. Po Mszy i nabożeństwie majowym odbędzie się spotkanie formacyjne.
  10. Koło Przyjaciół Radia Maryja zaprasza młodzież, zwłaszcza kandydatów do bierzmowania, KSM i młodzież oazową do pielgrzymowania 25 maja br. na Jasną Górę w ramach 20 Pielgrzymki Młodych. Bliższe informacje i zapisy w zakrystii oraz u p. Jadwigi w biurze Koła Radia Maryja przy naszej Parafii.
  11. Zapraszamy także młodzież do wyjazdu 1 czerwca na spotkanie młodych na Polach Lednickich. Zapisy i bliższe informacje w zakrystii.
  12. Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej - w zakrystii i Biurze Radia Maryja można nabyć tygodniki: „Niedziela”, „Gość Niedzielny”.
  13. Parafianom i Gościom życzymy miłej niedzieli i dobrego tygodnia.

Powrót

Dobry Łotr

Dobry Łotr

André Daigneault

Miłosierna postawa Jezusa, zawsze poszukującego tego, „co zginęło”: zagubionych owiec, prostytutek, synów marnotrawnych, ujawniła się w sposób najbardziej wstrząsający na Kalwarii, kiedy umierał między dwoma bandytami. Ta postawa była i niestety wciąż jest zgorszeniem dla wielu „sprawiedliwych”.

Czytaj więcej...

Msze w niedziele i święta

  • 07:00
  • 09:00
  • 09:00 Msza trydencka w dolnym kościele
  • 10:30 dla dzieci
  • 12:00
  • 13:30
  • 19:15 dla młodzieży
  • 20:30 tylko w wakacje

Msze w dni powszednie

  • 07:00
  • 09:00
  • 18:30

Powrót

Dane adresowe

Powrót

Spowiedź św.

  • Niedziela: na początku Mszy św. o godz. 7:00, 9:00, 10:30, 12:00
  • Poniedziałek - sobota: przed Mszą św. o godz. 9:00 i 18:30
  • Piątek: podczas Godziny Miłosierdzia o godz. 15:00
  • Pierwszy piątek miesiąca: 7:00 - 9:00, 15:00 - 18:30

Powrót

Kancelaria parafialna

  • Wtorek: 10:00 - 12:00 oraz 16:00 - 18:00
  • Czwartek: 18:00 - 19:30
  • Piątek: 10:00 - 12:00 oraz 16:00 - 18:00

Powrót

O parafii

Kościół p.w. Najświętszego Zbawiciela

Neoromański, bud. 1915-17 r., pośw. 13.01.1946 r., generalny remont 1975 r., konsekr. 1.06.1976 r. przez bp Wielhelm Plutę. Prezbiterium: ołtarz gł. wyk. w 1977 r. przez W. Jędrzejczyka z Rybnika, bogato rzeźbiony, kształt kojarzy się z postacią człowieka z wzniesionymi w górę rękami, w centrum tabernakulum, zaś w dłoniach trzyma krzyż z Chrystusem ukrzyżowanym.

Od poł. XVIII w. Zielona Góra była miastem zdecydowanie protestanckim. Jedyny istniejący kościół tej konfesji - obecnie p.w. MB Częstochowskiej - nie wystarczał. Musiało upłynąć ponad sto lat, aby idea nowej świątyni mogła zostać urzeczywistniona. Stało się to za sprawą G. Beuchelta, który w swoim testamencie przepisał pokaźną sumę pieniężną na potrzeby wzniesienia ewangelickiej świątyni. Kamień węgielny położono 19.05.1915 r. Rok później kościół był już zadaszony. Pierwsze nabożeństwo połączone z uroczystym poświęceniem świątyni odbyło się 3.01.1917 r.

Obok swoich podstawowych funkcji, dzięki znakomitym walorom akustycznym kościół Najświętszego Zbawiciela, od samego początku, służył miastu jako sala koncertowa muzyki oratoryjnej. Po wojnie kościół był jednym z filialnych kościołów parafii św. Jadwigi. Na mocy dekretu Administratury Apostolskiej z 11.02.1949 r. stała się samodzielną placówką duszpasterską. Do parafii oprócz przydzielonych ulic miasta Zielonej Góry należały: Chynów, Zawada, Krępa i Przylep. Od roku 1953, wraz z ogłoszeniem go Rokiem Maryjnym, wprowadzone zostaje w parafii nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W 1958 r. nowy rządca diecezji bp Wilhelm Pluta dokonuje erekcji parafii. 15.12.1963 r. powstaje III Zakon św. Franciszka. Od 1966 r. rozpoczyna swoją działalność Duszpasterstwo Akademickie.

W 1969 r. obowiązki długoletniego proboszcza ks. Wincentego Kowalskiego obejmuje ks. Konrad Herrmann. Od razu przeprowadza gruntowny remont plebani, a w 1975 r. remont parafialnego kościoła. W lutym 1981 r. odbył się pierwszy w powojennej historii kościoła koncert symfoniczny, który dał początek całej serii koncertów orkiestr i chórów narodowych, jak i zagranicznych. Z początkiem 1985 r. oddano do użytku podziemia kościoła, wydobywając przedtem 2000 m3 ziemi. Dokonano tym samym podziału na kościół górny i dolny. Przy parafii działa także Poradnia Rodzinna, która przez wiele lat obsługiwała nupturientów bądź małżonków wszystkich parafii zielonogórskich, oraz wiele parafii podmiejskich. Doniosłym wydarzeniem parafialnym była peregrynacja obrazu MB Częstochowskiej w 1992 r. Z ówczesnego pierwotnego terenu katolickiej parafii Najświętszego Zbawiciela powstało do dziś 5 wspólnot parafialnych: Zawada, Przylep oraz w Zielonej Górze (Niepokalanego Poczęcia NMP, Miłosierdzia Bożego i św. Alberta Chmielowskiego).

Powrót

Konta bankowe

  • 27 1090 1535 0000 0000 5302 0713

Powrót

Terytorium parafii

Ulice: Akacjowa, Akademicka, Aleja Niepodległości, nieparzyste od 15 do końca, parzyste od 16 do końca, Bankowa, Bema Generała Józefa, Bohaterów Westerplatte, parzyste od 24 do końca, nieparzyste od 19 do końca Bolesława Chrobrego, parzyste 2-30, nieparzyste Chopina Fryderyka, Cicha, Czubińskiego Zygmunta, Dolina Zielona, Dolna, Dworcowa, Kazimierza Wielkiego, Ketlinga, Klementowskich, Klonowa, Kmicica, Kochanowskiego Jana, Kołłątaja Hugo, Konicza Tadeusza, Krótka, Krzywoustego Bolesława, Lipowa, Mieszka I, Plac Bohaterów, Podbipięty, Podgórna, parzyste od 20 do końca Skłodowskiej-Curie Marii, Skrzetuskiego, Sportowa, Spółdzielcza, Staszica Stanisława, Sulechowska, Szafrana Profesora Zygmunta, Szosa Kisielińska, parzyste wszystkie, Szwajcarska, Towarowa, Traugutta Romualda, Ułańska, Urszuli, Wazów, Wyspiańskiego Stanisława, Zagłoby, Zakręt, Zamenhofa Ludwika, Zyty, Żabia

Powrót

Pozostałe informacje

  • Odpust: 9 listopada
  • Data powstania: 1-06-1951
  • Liczba wiernych: 17233

Powrót

Galeria zdjęć

Parafia pw. Najświętszego Zbawiciela Parafia pw. Najświętszego Zbawiciela Parafia pw. Najświętszego Zbawiciela Parafia pw. Najświętszego Zbawiciela Parafia pw. Najświętszego Zbawiciela Parafia pw. Najświętszego Zbawiciela

Powrót

Warto być ojcem

Księgarnia religijna

Zaprzyjaźnione strony

Księgarnia religijna

projekt i wykonanie: BRODEX Radosław Rudziński