parafia pw. św. Urbana I w Zielonej Górześw. Urbana I

Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego Zielona Góra

2016-01-10 Niedziela Chrztu Pańskiego

1. Dziś Święto Chrztu Pańskiego, które kończy okres Narodzenia Pańskiego. Na każdej Mszy Świętej odnawiamy przymierze chrzcielne.
  2. Parafialny opłatek dziś o godzinie 15:00 w sali pod kościołem, zapraszamy wszystkich parafian. A po Mszy wieczornej koncert kolęd w wykonaniu naszej scholi młodzieżowej.
  3. We wtorek nabożeństwo za wstawiennictwem św. Joanny Beretta Molla w intencji małżeństw i rodzin o godzinie 18:00 w naszym kościele.
  4. W środę, 13 stycznia, po Mszy wieczornej do wieży kościoła ks. Grzegorz zaprasza na spotkanie formacyjne kandydatów do bierzmowania z jego grupy.
  5. W piątek, 15 stycznia, ks. bp senior Paweł Socha obchodzi imieniny. Pamiętajmy o życzeniach i modlitwie. Niech dobry Bóg obdarza solenizanta błogosławieństwem, a Maryja otacza opieką.
  6. Opłatkowe spotkanie Rodziny Radia Maryja z naszej diecezji w sobotę, 16 stycznia, o godzinie 10:00 w Rokitnie. Można zgłaszać się na wyjazd w biurze Radia Maryja przy Konkatedrze.
  7. W przyszłą niedzielę, 17 stycznia, na Mszach Świętych o godzinie 10:30 i 12:00 będzie modlić się z nami śpiewem kolęd zespół Vanessa et Sorba. Po Mszy Świętej o godzinie 12:00 koncert kolęd.
  8. Parafia Prawosławna zaprasza na koncert kolęd, który odbędzie się w niedzielę, 17 stycznia, o godzinie 17:00 w auli Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ul. Podgórnej.
  9. Nasza parafia organizuje półkolonie zimowe w czasie ferii w dniach 18-29 stycznia. Zapisy dzieci u Pani kierownik w świetlicy „Tęczowa Przystań” od poniedziałku.
  10. Plan kolędy:
    • Poniedziałek, 11 stycznia - Karłowicza, Krzemieniecka, Lechitów, Orkana
    • Wtorek, 12 stycznia - Chochlika, Grzegorza
    • Środa, 13 stycznia - Tuwima, Stroma
    • Czwartek, 14 stycznia - Wąska, Salomei
    • Piątek, 15 stycznia - Staffa (nieparzyste)
    • Sobota, 16 stycznia - Staffa (parzyste)
    Kolędę rozpoczynamy o godzinie 15:30.
  11. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Do nabycia „Gość Niedzielny”, „Niedziela” oraz inne czasopisma katolickie.
  12. Bóg zapłać za wszystkie składane ofiary.
  13. Życzymy błogosławionej niedzieli i całego tygodnia.

Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego

Bud. 1980-83 r., pośw. 25.12.1983 r. przez bpa Józefa Michalika. Prezbiterium: mozaika wykonany w latach 1988-90, przedstawiający Triumf Chrystusa.

Początek parafii datuje się od momentu wybudowania kapliczki Narodzenia NMP w 1314 r. Wtedy to miasto Zielona Góra zostało wyludnione przez dżumę. Tylko nieliczni (ok. 100 osób) schronili się na zalesionym wzgórzu, a tym samym zostali uratowani. Jako wotum wdzięczności wybudowali z kamienia polnego kapliczkę i poświęcili ją Matce Bożej. Od okresu reformacji aż do 1947 r. kaplica przestaje pełnić funkcje sakralne, a jest używana przez właścicieli winnic do przechowywania i sprzedaży wina. Po II wojnie światowej Zielona Góra wraca do Polski. Na stare piastowskie ziemie wracają katolicy i obejmują w posiadanie kościoły. Zostaje też przywrócona sakralna funkcja wspomnianej kaplicy. Kaplica zostaje odnowiona przez byłych więźniów hitlerowskich obozów. Do tej kaplicy, począwszy od 3 maja 1947 r. organizowana była kilka razy w roku, ogromna procesja wychodząca z kościoła MB Częstochowskiej, z obrazem MB Nieustającej Pomocy. Ta jednak, publiczna forma wyznawania wiary, została zabroniona przez ówczesne władze w 1950 r. Na mocy dekretu bpa Wilhelma Pluty z dnia 4.10.1970 r. utworzono przy kaplicy filię parafii św. Jadwigi, natomiast ks. Jerzy Nowaczyk otrzymał zadanie organizowania na tym terenie życia parafialnego. Początkowo Msze św. były odprawiane w kaplicy, przy której od czerwca 1973 r. na każdą niedzielę i święta rozwijano ogromny namiot, mieszczący jednorazowo ok. 500 osób. Dopiero 6.11.1980 r. władze miejskie zezwoliły na budowę nowego kościoła. Tymczasowy barak przywieziony z Konina zmontowano przy pomocy wiernych w ciągu jednego tygodnia. 25.12.1980 r. bp W. Pluta poświęcił go i odprawił pierwszą Mszę św. 20.09.1981 r. Ordynariusz Diecezji bp W. Pluta poświęcił rozpoczętą budowę i wmurował kamień węgielny w nowo budujący się kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Św. Po poświęceniu nowego kościoła, barak przestał pełnić funkcję sakralną. Dnia 14.09.1987 r. bp Ordynariusz Józef Michalik zmienił tytuł parafii z Narodzenia NMP na p.w. Podwyższenia Krzyża Św.

Ulice: Aliny, Balladyny, Beniowskiego, Chochlika, Cynarskiego, Dantyszka, Derwida, Fantazego, Filona, Grabca, Gryfa, Grzegorza, Grunwaldzka, Hawryłowicza, Horsztyńskiego, Jasińskiego, Karłowicza, Kirkora, Kordiana, Kożuchowska (parz.), Krzemieniecka, Laury, Lecha, Lechitów, Lilli Wenedy, Mazepy, Morelowa, Nowa, Olbrychta, Orkana, Partyzantów, Piwna, Reymonta, Rzemieślnicza, Salomei, Skierki, Skrajna, Słowackiego, Sienkiewicza, Staffa, Struga, Stroma, Strzelecka, Tuwima, Wacława, Wąska, Wodna, Wrocławska (nieparz. od 21).

Rev. ks. prałat kan. lic. mgr Jan Pawlak

ul. Aliny 17

Czynna w środę i piątek w godz. 11.00-12.00 i 16.00-17.00

Konta bankowe

Anioły - pomocnicy Boga, przyjaciele ludzi
ks. Tomasz Ważny CM
Anioły - pomocnicy Boga, przyjaciele ludzi
Autor jest przekonany, że Kościół powiedział wystarczająco dużo o owych "duchach niebieskich" , które stanowią nieodłączną część Bożego Objawienia. Stąd rozważania gęsto usiane są cytatami teologów i ascetów, papieży i zakonników oraz "prawdziwie metafizycznych poetów", a dopełnione zbiorem modlitw zaczerpniętych z bogatej Tradycji naszego Kościoła.

I czytanie: Iz 40,1-11
Psalm: Ps 96,1-3.10-13
Ewangelia: Mt 18,12-14

Egzorcysta Watykanu
ks. Gabriele Amorth, s. Angela Musolesi
Egzorcysta Watykanu
W wyjątkowym wywiadzie udzielonym siostrze Angeli Musolesi, Ojciec Amorth opowiada o niezwykłych wydarzeniach, jakich był świadkiem podczas pełnienia obowiązków egzorcysty.

Warto być ojcem