Święta obowiązkowe

Święta obowiązkowe lub jak kto woli święta nakazane to dni, w które katolik zobowiązany jest uczestniczyć we Mszy św.

Poniżej znajduję sie pełna lista świąt obowiazkowych:

W święta nakazane wierni są zobowiązani nie tylko do uczestniczenia we mszy świętej ale też do powstrzymania się od prac niekoniecznych, które „utrudniają oddawanie Bogu czci oraz utrudniają korzystanie z należytego odpoczynku duchowego i fizycznego i przeżywanie radości właściwej dniowi świątecznemu” (kan. 1247 KPK)

Kwiat Galilei
ks. Denis Buzy
Kwiat Galilei

Nie jest świętem nakazanym ani Środa Popielcowa, ani Poniedziałek Wielkanocny ale w liście Episkopatu Polski na temat przykazań kościelnych czytamy:

Chociaż takie uroczystości i święta, jak: Niepokalane Poczęcie, świętego Józefa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, Matki Bożej Gromnicznej, Poniedziałek Wielkanocny, święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła (poniedziałek do Zesłaniu Ducha Świętego), świętego Szczepana, nie są świętami nakazanymi, to jednak zachęcamy wiernych, by zgodnie z wieloletnią tradycją brali wtedy udział w liturgii. Księży zaś, którzy w te dni nie mają obowiązku aplikacji Mszy za parafian, prosimy, by przez dogodny porządek nabożeństw, ułatwiali parafianom udział w Eucharystii.

Jacek Pulikowski - książki

Żółty irokez
Joanna Hacz
Żółty irokez
„Żółty irokez” to pogodna, pełna radości opowieść o miłości oraz przyjaźni. Dzięki wstrząsającemu, kolorowemu „przypadkowi” splatają się losy czwórki młodych ludzi. Książka opowiada o nadziei, która sprawia, że młodzi, pomimo niepowodzeń, znajdują w sobie wewnętrzną siłę i dążą do realizacji marzeń.

Aklamacja: J 16,28
Ewangelia: J 16,20-23a

365 dni ze Świętymi Karmelu [OPRAWA TWARDA] [FORMAT KIESZONKOWY]
Jerzy Zieliński OCD
365 dni ze Świętymi Karmelu [OPRAWA TWARDA] [FORMAT KIESZONKOWY]
365 dni ze Świętymi Karmelu to książka dla wszystkich zabieganych pośród codziennej krzątaniny. Włacz w rytm każdego dnia myśl Świętego Karmelu, zatrzymaj się na moment, rozważ i co najważniejsze wprowadź w życie!

Ewa czuje inaczej