Wypominki

Wypominki to jedna z najbardziej popularnych form modlitwy błagalnej za zmarłych, której tradycja sięga X wieku. Rozróżnia się wypominki jednorazowe, oktawalne i roczne. Wierni na kartkach wypisują swoich zmarłych i przynoszą je do swoich duchownych wraz dobrowolna ofiarą.

Wypominki jednorazowe czytane są na cmentarzu, oktawalne przez osiem dni od Uroczystości Wszystkich Świętych połączone niekiedy z nabożeństwem różańcowym lub Mszą św. roczne zaś przez cały rok przed ustalonymi niedzielnymi Mszami lub w innym czasie przyjętym przez parafię.

Istotna sprawą w modlitwie za zmarłych jest przede wszystkim nasze zaangażowanie, nasza ofiara i nasz wysiłek by w tej modlitwie uczestniczyć całym swoim sercem.

ks. Krzysztof Wojtynia FDP

Pobierz druk wypominek:

Módl się, ufaj i nie martw się część 2
Diane Allen
Módl się, ufaj i nie martw się część 2
Kiedy katolicka dziennikarka, Diane Allen, zbierała do swojej książki Módl się, ufaj i nie martw się opowieści o Ojcu Pio, była przekonana, że dotarła do wszystkich świadków jego życia. Bardzo szybko jednak się okazało, że Święty z Pietrelciny jeszcze nie odkrył przed nią swoich tajemnic. Kolejne cuda, uzdrowienia i poruszające historie spotkań, opisane przez nią nowe opowieści o Ojcu Pio pokazują, jak wielkim darem jest dla nas ten pokorny Sługa Boga.

Krótka historia świętych
Lawrence S. Cunningham
Krótka historia świętych
Książka opowiada o powstaniu kultu świętych w chrześcijaństwie od jego źródeł w wieku męczenników po czasy obecne. Odwołuje się zarówno do dobrze znanych postaci świętych, takich jak Joanna d’Arc, jak i mniej znanych „świętych głupców” w tradycji prawosławnej.

Krokodyl dla ukochanej