Wypominki

Wypominki to jedna z najbardziej popularnych form modlitwy błagalnej za zmarłych, której tradycja sięga X wieku. Rozróżnia się wypominki jednorazowe, oktawalne i roczne. Wierni na kartkach wypisują swoich zmarłych i przynoszą je do swoich duchownych wraz dobrowolna ofiarą.

Wypominki jednorazowe czytane są na cmentarzu, oktawalne przez osiem dni od Uroczystości Wszystkich Świętych połączone niekiedy z nabożeństwem różańcowym lub Mszą św. roczne zaś przez cały rok przed ustalonymi niedzielnymi Mszami lub w innym czasie przyjętym przez parafię.

Istotna sprawą w modlitwie za zmarłych jest przede wszystkim nasze zaangażowanie, nasza ofiara i nasz wysiłek by w tej modlitwie uczestniczyć całym swoim sercem.

ks. Krzysztof Wojtynia FDP

Pobierz druk wypominek:

Mama bez komórki
Rachel Macy Stafford
Mama bez komórki
Jak uwolnić się od telefonu, spalić listę spraw do załatwienia oraz skończyć z dążeniem do perfekcji, aby uchwycić to, co naprawdę się w życiu liczy.

II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

I czytanie: Rdz 22,1-2.9-13.15-18
Psalm: Ps 116,10.15-19
II czytanie: Rz 8,31b-34
Aklamacja: Mt 17,7
Ewangelia: Mk 9,2-10

Elementarz katechizmu
Teresa Michałowska
Elementarz katechizmu
Modlitwy, które poznawaliśmy, przygotowując się do Pierwszej Komunii Świętej stają się z czasem niewystarczające. Jednak modlitwy, które podaje nam Katechizm Kościoła Katolickiego nie zawsze są proste. Autorka podjęła się więc zadania ich wyjaśnienia i przeprowadza Czytelnika przez różne stopnie trudności katechizmowych modlitw. Dzięki temu niniejsza książka z pewnością może być doskonałą pomocą w codziennej modlitwie, ale i również w przygotowaniu się do sakramentu bierzmowania.

Warto być ojcem