Święta obowiązkowe lub jak kto woli święta nakazane to dni, w które katolik zobowiązany jest uczestniczyć we Mszy św.
Poniżej znajduję się pełna lista świąt obowiazkowych:
W święta nakazane wierni są zobowiązani nie tylko do uczestniczenia we mszy świętej ale też do powstrzymania się od prac niekoniecznych, które „utrudniają oddawanie Bogu czci oraz utrudniają korzystanie z należytego odpoczynku duchowego i fizycznego i przeżywanie radości właściwej dniowi świątecznemu” (kan. 1247 KPK)
Pokonywanie trudności w małżeństwie i rodzinie
ks. Marek Dziewiecki
Główne przesłanie, na którym opiera się ta książka, to fakt, że kryzys małżonków nie zaczyna się dopiero wtedy, gdy dochodzi do przemocy, uzależnień czy zdrad. Kryzys i cierpienie zaczyna się już wtedy, gdy małżonkowie przestają okazywać sobie miłość, gdy zaniedbują wychowanie dzieci lub gdy oddalają się od Boga.
Nie jest świętem nakazanym ani Środa Popielcowa, ani Poniedziałek Wielkanocny ale w liście Episkopatu Polski na temat przykazań kościelnych czytamy:
Chociaż takie uroczystości i święta, jak: Niepokalane Poczęcie, świętego Józefa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, Matki Bożej Gromnicznej, Poniedziałek Wielkanocny, święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła (poniedziałek do Zesłaniu Ducha Świętego), świętego Szczepana, nie są świętami nakazanymi, to jednak zachęcamy wiernych, by zgodnie z wieloletnią tradycją brali wtedy udział w liturgii. Księży zaś, którzy w te dni nie mają obowiązku aplikacji Mszy za parafian, prosimy, by przez dogodny porządek nabożeństw, ułatwiali parafianom udział w Eucharystii.