Święta obowiązkowe lub jak kto woli święta nakazane to dni, w które katolik zobowiązany jest uczestniczyć we Mszy św.
Poniżej znajduję się pełna lista świąt obowiazkowych:
W święta nakazane wierni są zobowiązani nie tylko do uczestniczenia we mszy świętej ale też do powstrzymania się od prac niekoniecznych, które „utrudniają oddawanie Bogu czci oraz utrudniają korzystanie z należytego odpoczynku duchowego i fizycznego i przeżywanie radości właściwej dniowi świątecznemu” (kan. 1247 KPK)
Numer przeznaczony dla ludzi młodych przygotowujących się do małżeństwa. Czy mając trudne dzieciństwo, można mieć udane małżeństwo; jak poznać, że to właśnie on/ona; dlaczego nie układa mi się w relacjach damsko-męskich; czy wiesz co ślubujesz; kiedy można stwierdzić, że małżeństwo jest nieważnie zawarte; dlaczego warto czekać z seksem do ślubu.
Nie jest świętem nakazanym ani Środa Popielcowa, ani Poniedziałek Wielkanocny ale w liście Episkopatu Polski na temat przykazań kościelnych czytamy:
Chociaż takie uroczystości i święta, jak: Niepokalane Poczęcie, świętego Józefa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, Matki Bożej Gromnicznej, Poniedziałek Wielkanocny, święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła (poniedziałek do Zesłaniu Ducha Świętego), świętego Szczepana, nie są świętami nakazanymi, to jednak zachęcamy wiernych, by zgodnie z wieloletnią tradycją brali wtedy udział w liturgii. Księży zaś, którzy w te dni nie mają obowiązku aplikacji Mszy za parafian, prosimy, by przez dogodny porządek nabożeństw, ułatwiali parafianom udział w Eucharystii.